Yükselenler kulübümüze katılın!

Web Tasarım

Web tasarımı, web sitesi içerisinde arama motorlarına ulaşımı sağlayan, ana hatlarıyla kişi ve kurumların, ürün ve hizmetlerin tanıtımını grafik ve metinlerin bir araya gelerek yardımcı olmasıyla kaliteli bir çalışmayı ifade eder. Web tasarımı nedir? sorusu ile karşı karşıya kalındığında tanımı, kısaca kişi ve kurumların dijital alanlarda görünen yüzü olarak yapabiliriz.

İnternet tarayıcılarının görüntülemeyi sağlayacağı bir şekilde özel olarak hazırlanan bir tasarım da web sitesidir.  Eğer başka bir ifade ile web tasarımı için tanım yapacak olursak kişi ve kurumlar arasında resmi bilgilendirme kanalı demek de doğru olacaktır. Kaliteli bir web sitesi tasarımı için hedef müşteri kitlesini tutturabilmek önemlidir ve özellikle de kullanıcılara karşı öncelikli olması gerekir.

Web Tasarım Unsurları

Bir web tasarımında web sitesinin kaliteli olmasını belirlemede bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. İlk etap olarak görseller dikkat çeken unsurlardır. Bunların yanında içerik, özgünlük ve güvenlik gibi önemli nokralar da web sitesinin kalitesinde baş roldür.

Bir web sitesinin tasarımı projelendirme, grafik tasarımı, HTML veya CSS kodlama, CMS entegrasyonu ve test işlemleri sonrasında tamamlanmaktadır. Web tasarımının biraz önce bahsedildiği tanımlarına eklenecek birkaç tanımı daha vardır. Bunlardan biri de web sitelerini oluşturma sürecidir. Şimdi web tasarımlarını etkileyen unsurlara bakalım:

Düzen

Web sitesi içerisinde kullanımı sağlanan grafiklerin ve metinlerin göz yormayacak şekilde bir düzende oluşturulması gerekmektedir. Aranılan bilgiler hızlıca ulaşılmak üzere düzene koyulmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu özellik web sitesinde kalma süresini uzatır.

Renk

Renk seçimleri genelde isteğe bağlı olsa da tercihlerinizde marka imajını ve kurumsal kimliği tanımlayacak renkler olmalıdır.

Grafikler

Bir web sayfasının açılma hızında olumsuz etki yaratabilecek grafikler, logolar ya da simgeler kullanılmamalıdır.

İçerik

Görsel ve metinler üzerinde oluşturabileceğiniz içerikler, ürün ve hizmet tanıtımlarında okuyucu tarafından merak uyandıran, bilgi içeren ve SEO uyumlu olmalıdır. İçeriklerde konuyla alakalı anahtar kelimeler ise arama motoru optimizasyonu olan SEO alanında oldukça önemlidir.

Profesyonel Web Tasarımı

Profesyonel bir web tasarımı, dijital ortamlarda hak edilen yeri almak isteyen kişiler ve kurumlar tarafından tercihlerine bırakılan bir çalışmayı kapsar ve uzmanlar tarafından da yürütülür. İşletmeleri hem çevrimiçi ve güvenilir gösterirken hem de benzeri olmayan bir alan gibi gösterebilir. Web siteleri gelişen teknoloji ve yeniliklerle aynı oranda artış gösterirken başarılı ve hedefe odaklanarak hazırlanmış web sitesi içerik ve tasarım olarak sektörler arasında uygunluk sağlamalıdır.

Bu şekilde site içerisinde sadece ulusal değil uluslararasında müşterilere de eşit uzaklık sağlanacağından hedef müşterilerin kitlesinde de her geçen gün büyüme olacaktır. 7/24 açık bir web sitesi, özel olarak bir e-ticaret sitesi olarak her saat satış yapabilir. Reklam kampanya gibi giderlerin düşmesi de 

Özellikle bir e-ticaret sitesi ise günün her saatinde satış yapabilir. Satış alanlarında oluşan maliyetler üzerine pazarlama gelirinde olumlu artışlar görülebilir. Bunun dışında reklam ve kampanya giderlerinin uygun ödemelerle karşılanması gibi eksiksiz ve özenle hazırlanan bir web tasarımı ile mümkündür.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Her çalışma sistemlerinde olduğu gibi web tasarımı alanında da ilk öncelik hedeflerdir. Web sitesinin amacına nasıl hizmet oluşturulması gerektiği ve tasarımın nasıl olması gerektiği önemlidir. Şirket, müşteriye en doğru ve en hızlı şekilde nasıl yönlendirilmeli amaçlar arasında olmalıdır. Ayrıca kullanıcı dostu olmak ve arama motorlarına uygun kodlama yapmak gerekmektedir.

Sitenin görsel tarafını düzenleyen ve oluşturan web tasarımı, web sitesinin çok fazla ziyaretçi çekmesinde ve site ziyaret süresini uzatmasında önemli noktadır.