Yükselenler kulübümüze katılın!

SEO Arama Motoru Optimizasyou

Günümüzde gelişen teknoloji ve internetin önemi ile Google’ın ne kadar gerekli bir araç olduğunu bilmekteyiz. Hemen hemen her türden soruların cevaplarına ulaşmak için arama platformlarına dönüş yapmaktayız. Bu nedenle de herkesin bilgilerini Google’da bulabilir hale getirmek oldukça ciddi bir konudur. SEO tam olarak nedir? Net ifade etmek gerekirse içeriğinizin arama sonuçlarında daha yüksek görünecek şekilde optimize edilmesidir.

En iyi şekilde bir web sitesini kurmanız için uygun meta verilerini yazmaya kadar SEO taktiklerini uygulamak için verimli bir çalışma gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak bilgileri sadece oraya ulaştırmak yeterli olmayacaktır. Araştırmalar, arama motorları üzerinde tüm tıklamaların %75'inin ilk sonuç üzerinden gidildiğini göstermektedir. Diğer bir şekilde açıklamak gerekirse tıklamalar sadece %25'inin yüzlerce hatta binlerce başka sonuçlara yayılması anlamına gelir. Kısacası da ilk üç şey arasında yer aldığınızdan emin olmalısınız.

Bu nedenle siteniz içerisinde olan küçük ayrıntıların dikkatle işlenmesi gerekir ve bu çok önemli bir konudur. Bu makale üzerinden tüm bu ayrıntıları uygulamada SEO standartları karşıladıklarından emin olmak için gerekenler ele alınacaktır.

SEO Nedir?

SEO ya da açılımıyla arama motoru optimizasyonu, web siteleri içerisinde olan organik (ücretli olmayan) aramaların gerçekleşmesinde arama motorlarından daha iyi sıralanacak şekilde kolay bulunma maksadıyla optimize etme işlemidir.

Başka bir açıdan bakıldığında, web siteniz, Google gibi platformlarda aradığı belirli ipuçlarını denkleştirmesi gerekir. Google, arama yapan kullanıcılar için olumlu bir kullanıcı deneyimini sağlamak ister. Bunun için mümkün olan en iyi bilgileri sunmak üzere çalışma gerçekleştirir. SEO, aslında, arama motorları aracılığıyla içeriğinizi belirli bir arama sorgusu içinde göstermek üzere web'deki en iyi bilgi olarak tanımasını sağlamayı da ifade eder.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Artık anlaşıldığı üzere SEO temel anlamda arama motorlarını memnun etme uygulamasını kapsar. Ancak bu sistem üzerinde arama motorları nasıl çalışır? Web sitenizin ne içerdiğini nereden biliyorlar?

Arama motorları, hangi içeriklerinizin hangi konuları içerdiğini belirlemek üzere internetteki web sayfalarını tarayama alan robotlardır. Yeterli bilgilerin toplanmasının ardından bu sayfalar dizine eklenir ve sonrasında algoritmalar temel seviyelerde bir kullanıcının arama sorgusunun dizinleriyle eşleşir. Arama yapanların sorgusuna bu şekilde yanıt sağlanmış olunur.

Google algoritmalar üzerinden spesifik bilgileri yayınlamadığı için çeşitli SEO stratejilerinin tam olarak nasıl bir değerlendirilmeye alındığını belirtmez. Bunu bilmenin imkansız olduğunu da unutmamak gerekir.

Site İçi ve Site Dışı SEO

SEO, bir dizi farklı etkenlerden de etkilenir. Arama motorları sıralamalar üzerine en çok neyin etkilediğini tam olarak bilmenin bir yolu olmadığından, uzmanlar SEO stratejilerinin bir taktik çeşitliliğine gitmesini önermektedir. Bu taktiklerin etkileri ise büyük ölçüde iki gruba ayrılır. Sayfa içi ve sayfa dışı SEO.

Sayfa içi SEO, tasarım ve metinler içerisinde meta verilerinize, alt metinlerinize hatta daha fazlasına kadar her şey dahil eder. Bu açıdan da site içerisinde uygulama stratejilerini ifade eder.

Sayfa dışı SEO, web sitenizin dışında atılan bütün adımları ifade eder. Bu adımlar; harici bağlantılar, sosyal gönderiler ve diğer web sitesi tanıtım yöntemleri gibi şeyleri kapsamaktadır.

Hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO, sitenizde trafik çekmek maksadıyla sonuç olarak Google tarafından site içerisinde önemli bir oyuncu içerdiğini bilmeniz çok önemlidir.

Google'a siteniz içerisinde önemli bir boyut kazandığını ve insanların sunduklarınızı öğrenmekle ilgilendiğini bildirir. Sayfalarınızın daha üst sıralarda yer edinmesine ve daha fazla trafik kazanmasına da destek olmuş olursunuz.

SEO Nasıl Yapılır?

Bu durum apaçık görünse de SEO'nun en iyi uygulamalar içerisinde gerçekleştirmesi üzerine ilk adımın olarak olağanüstü bir web sitesi oluşturmak üzere gerçekleştirir. Web sitenizin daha çok kolay bir şekilde gezilebilir olmasından ve harika bir kullanıcı deneyimi sağladığından ortada iletmek istediğiniz bilgileri net bir şekilde sunduğundan emin olmalısınız. Bu, arama yapanlar üzerine gerçekleşen sorgular için mükemmel bir yanıt sağlamak için doğru yol üzerinden işe başlamanızı sağlar.

Ancak SEO, profesyonel görünüm sağlamak üzere bir web sitesinden çok daha fazlasını gerçekleştirir. Bu durumda bazı SEO taktikleri vardır: