Yükselenler kulübümüze katılın!

İşletmelerin Dijitalleşme Süreçleri

Teknolojinin getirdiği yeniliklere bakıldığında hayatın her alanında çeşitli ve kökten değişimler görülmeye başlanılmıştır. Bu değişikliklerin yansıması olarak elbette geri dönüşümler alınmaktadır. Geleneksel çalışma yöntemlerinin dışına çıkarak çalışma sağlayan işletmeler, iş süreçlerinde her gün biraz daha dijitalleşme uygulamasına gidiyorlar.

“Dijitalleşme”, “dijital dönüşüm”, “e-dönüşüm”, “yapay zeka”, “akıllı programlar” olarak adlandırılmış kavramlar son zamanlarda duyulmaya başlanılmıştır. Peki genel anlamda dijitalleşme nedir? Neden bu kadar gündemde? İş hayatına sağladığı avantajlar nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarına yazımızda yer vermiş bulunmaktayız.

Dijitalleşme Nedir?

Sayısallaştırma olarak da adlandırılan dijitalleştirme hayatın hemen hemen her alanında yaygınlaşmış durumda. Günümüzde de kullanımında oldukça yaygınlaşan internet üzerinden hepimizin evlerinde bulunması sayesinde dijitalleşen ürünlere örnekler artabilmektedir. Dijitalleşme olarak genel tanım tam olarak verilerini bilgilerin ya da elde edilen sayıların, fiziksel bir ortama bağlı olmadan sunulmasıdır. Günümüzde dijitalleşme ile;

Depolama şeklinde değişme gerçekleşti. Öncesinde bilgiler ve verilerde fiziksel bir formda saklamalar gerçekleşiyordu. Şu an için bu bilgiler dijital ortamlarda saklanıp depolanmakta.

Bilgi kayıplarının önüne geçildi ve bilgilerin kopyalanması ve çoğaltılmasında kolaylık sağlandı.

İşletmeler üzerinde gerçekleşmesi gereken iletişimlerde hızlanma sağlandı ve hızlı olarak online faturalar üzerinden gönderiler başlandı. Mutabakatlar dijital ortamlarda gerçekleştirilir oldu.

Bilgilerin kullanılma boyutlarının yanı sıra ele alma şekillerinde değişme gerçekleşti. Sayısallaştırma ile raporlama seçeneklerinde artış oldu.

Dijitalleşmenin İşletmelere Sağladığı Pozitif Katkılar Nelerdir?

Verilerin kolayca kaydedilmesi ve depolanması:

İşlerin büyümesiyle birlikte çalışan ve müşterilerde sayılar artış gösterir. Burada gereken bilgilerin artışı da doğru orantılı gerçekleşir. Çalışanlara ait olan bilgi, maaş, SGK ödemeleri gibi işlemlerin yönetilmeye başlanılması ise akıllı ön muhasebe programları sayesinde daha kolay hale geliyor. Bu durumdan daha önemli bir şey vardır. Yüzlerce olan müşterilerin tüm ön muhasebe işlem süreçler iyi programlar üzerine kurulduğunda hızlı ve hatasız olarak yapılabiliyor.

Uzun vadede maliyetlerin düşmesi:

İşletmeler dijitalleşmeler aracılığıyla beraber fiziksel depolama, baskı, kağıt, postalama, haberleşme vb. işlemlerin yapılmasından kaynaklanan maliyetlerden kurtulmaktadır.

İç ve dış iletişimin hızlanması:

Dijitalleşmenin ilk ayağı elektronik postalardır diyebiliriz. Elektronik postalar ise otomatik hatırlatma mesajları ve otomatik müşteri cevapları gibi uygulamaların eşliğinde hem iç hem de dış iletişim olarak hızlanmaya devam ediyor.

Zaman tasarrufu:

Aslında global ve hızlanan çağlarda günümüzde en değerli varlık zamandır. Zaman herkes için altın kadar değerlidir. Bu nedenle verilerde dijital ortamlarda yapılan yönetimlerde, karmaşık yaşanan işlemlerin kapsamında akıllı programlarla kolaylaşma sağlamanın yanında tasarruf yaptırıyor.

Veri ve kaynak yönetimi:

İşletmeler üzerinde gerçekleşen dijitalleşme ve akıllı programlar sayesinde veri ve kaynak yönetimini dijital ortamda daha sistematik şekilde ilerlemektedir. Örneğin; müşterileri sektörler olarak kategorileştirebiliyor ve satışları ve alımları müşteri bazında sınıflandırabiliyor. Ayrıca ihtiyaca yönelik detaylı finansal raporlar hazırlayabiliyor.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Neleri Kapsar?

Dijital pazarlama danışmanlığı nedir? sorusunu dile getiren bazı firmalar, genelde yapılan çalışmaların nasıl gerçekleşeceğini ve nasıl bir sonuç alacağını her zaman merak ederler. Dijital alanda çalışma sağlayan uzmanlar, internet üzerinden oluşan her platformu online pazarlama aracı olarak değerlendirir. Hiçbiri için herhangi bir ayrım gözetmezler ve her imkanı sonuna kadar değerlendirirler. Dijital pazarlama danışmanlığı kapsamında bazı alanlarda yapılan işler genelleşmiştir. Bunlar: