Yükselenler kulübümüze katılın!

E-Ticaret Danışmanlığı ve Yönetimi

E-ticaret alanında yükseliş her geçen gün popülerliğini artırırken, Türkiye içerisinde de devam etmektedir. Geçmiş döneme göre şu an için internet üzerinden ticaret yapmak çok daha kolay. Bu işe başlangıç yapmak isteyen kişiler ilk olarak e ticaret nedir, işe başlarken bilmeniz gerekenler nelerdir bu tarz sorulara yanıt bulmalıdır.

e-Ticaret Danışmanlığı ve Yönetimi

İnternet üzerinden elektronik ortamlarda yapılan ürünlerde hizmet alım satım işlemlerinin uygulanmasına “elektronik ticaret” veya “e ticaret” denilmektedir. E-ticaret yaparak hemen hemen her türlü ürünün ya da hizmetin alım-satım işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür. E-ticaret işlemleri genel olarak online kurulan alışveriş merkezleri üzerinden ya da mobil uygulamalardan yapılmaktadır. Günümüzde mobil üzerinden gerçekleştirilen e ticaret işlemleri globalleşen dünyada teknoloji ile her zaman inovasyona uğrayarak artış gösteriyor.

E-Ticaret Neden iyi bir fikir?

Türkiye içerisinde genç nüfusun yoğun olması ile internet kullanımlarında ve mobil internet abone sayılarında her zaman artış görülmektedir. Kullanım oranlarının sürekli artış gördüğü ülke içerisinde elektronik ticaret üzerinden büyüme sağlamak şaşırtıcı bir durum olmayacaktır. E ticaret, gerek üreticiler üzerinden gerekse perakendeciler üzerinden büyük fırsatlar sunmaktadır ve ticaret deneyimlerinde ekstra avantajlar sağlamaktadır. Bugüne kadar yerel müşteri satışları gerçekleştirmeniz üzerine artık müşteri kitlenizi genişletmek istiyorsanız ya da ilk defa internet üzerinden yeni iş fikrinizi hayata geçiriyorsanız e-ticaret alanında muhakkak kendinize göre bir alan bulabilirsiniz.

İş dünyasında yeniden şekillendirmeler ile e-ticaret alanında yeni girişimlere her zaman yer vardır. Doğru ürünlerin doğru müşterilere ulaşımını sağlarsanız gerçek dünya üzerinde yapmaktan daha kolay olacak bir iş üzerinden 7/24 para kazanabileceğiniz sanal mağazaya sahip olabilirsiniz.

E-Ticaret İş Modelleri

E ticaret siteleri B2C, B2B ve C2C olmak üzere toplamda üç ayrı iş modeli üzerinden kurulum sağlamaktadır.

Firmadan Tüketiciye (B2C)

B2C (Business To Customer: Firmadan Tüketiciye) iş modelini kullanan firmalar, sunulan ürünler üzerine ya da hizmeti doğrudan tüketiciye satmak üzerine çalışırlar. Kıyafet, kitap, bilet, market ürünleri vb. satın aldığımız siteler genellikle bu sistem üzerinden çalışır. Tüketici siteye girer, ürün kataloğuna göre inceleme yapar -ki bu aşamada ürün fotoğrafları ve bilgilerini görür ve istediği ürünü seçerek siparişi onaylar.

Firmadan Firmaya (B2B)

B2B (Business To Business: Firmadan Firmaya) modelinde ise firmalar kendi aralarında satış yapar. Burada firma ürünlerini ya toptan alır perakende satış yapar ya da ihtiyaçları nedeniyle toptan alımları gerçekleştirecek kadar büyük bir firma olur. B2B modeline göre bir örnek ise Alibaba verilebilir.

Tüketiciden Tüketiciye (C2C)

Profesyonelliğini alamamış tüketiciler; ikinci el telefon, konut, otomobil ya da kullanmadıkları ürünleri başka birilerine satmayı tercih edebilir. C2C modeline göre çalışanlar tüketiciler arasında satışın gerçekleşmesi için aracılık yapmış olurlar. Genelde bu satışların komisyon, işlem ücretleri ya da ilan ücretleri alınır. Profesyonel satıcı olmayan tüketiciler; ikinci el telefon, konut, otomobil veya kullanmadıkları ürünleri başka tüketicilere satmak isteyebilir. C2C modeliyle çalışan siteler tüketicilerin tüketicilere satış yapmalarına aracılık yapar. Genellikle de bu satışlardan komisyon, işlem ücreti veya ilan ücreti alırlar.

E-Ticaret Sitesi Kurmanın Maliyetleri

E-ticaret sitenizi kurma aşamasında bazı maliyet kalemleri ile karşı karşıya kalacaksınız. Bunlardan bazılar tek seferlik bazıları ise düzenli ödenmesi gereken maliyetlerdir. Bu durum sitenin niteliğine göre değişkenlik gösterebilir.

 

Satışını yapacağınız ürünler için fatura düzenlemeli ve vergi ödemelisiniz. Bunun için ilk olarak kendinize ait bir şirketinizin olması şarttır. Eğer bir şirketiniz yoksa da kuruluşu gerçekleştirmek zorundasınız. Bu durumun dışında fiziksel bir mağazada işinizi internete taşımayı düşünüyorsanız yeni şirket kurmaya gerek yoktur. Şirket kurulumunu ise gerçekleştirebilmeniz için mali müşavir himayesinde adımlar atmanız gerekmektedir. Şirket sahibi olduğunuzda her ay düzenli Bağ-Kur sigorta primi ödeyeceksiniz. Bu tarz ödemelerde size yol gösterecek mali müşavirden faydalanabilirsiniz.

E-ticaret altyapısı paketleri (SaaS) ya da daha gelişmiş bir çözüm için WordPress ve WooCommerce gibi çözümler tercihleriniz arasında öncelik olabilir. Buradaki maliyetiniz ise ne kadar kapsamlı bir site istediğinize bağlı olarak değişim gösterecektir.